Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery
Photo gallery

E-posta adresi:

Şifre:

 

Ücretsiz E-posta iletisi

Adınız ve Soyadınız:

E-posta adresiniz:

 

Aylara göre bahçelerde yapılması gerekenler

 • Ocak
 • Şubat
 • Mart
 • Nisan
 • Mayıs
 • Haziran
 • Temmuz
 • Ağustos
 • Eylül
 • Ekim
 • Kasım
 • Aralık

En son eklenenler


 

Meyvalar

En küçük bahçede bile yetiştirmek için bir meyva türü mutlaka vardır. Günümüzde yoğun olarak gerçekleştirilen iyileştirme çalışmaları sayesinde her türlü şartlara uygun meyvalar var. Gölgede, asidik toprakta, saksıda, serada hatta pencere kenarında bile zevkle yetiştirmeye uygun meyvalar kolaylıkla bulunmaktadır.

Meyvaların harf sırasına göre listelendiği sayfalara ulaşmak için resmin üzerine tıklayınız!

Bulunduğunuz bölgenin yetiştirmek istediğiniz meyve ağacı için çok önemi vardır. Ülkemizin büyük ve değişik iklim şartlarına sahip olması, şu yada bu meyve yetiştirilir diye kesin bir çizgi çizmemizi engeller. Ancak bu durum ülkemizde yetiştirilen meyva çeşitliliğini vurgular.

Hemen bir hevesle fidanlığa koşmadan önce etrafınızda bulunan bahçelerde yetişen meyva ağaçlarına bakıp, sahipleri ile ağacın verimi, bakımı ile ilgili bilgileri öğrenmek, varsa yörenizdeki bahçecilik derneklerine başvurmanız, iyi fikir sahibi olmanıza, seviyenize ve imkanlarınıza uygun ağacı seçmeniz konusunda yardımcı olacaktır.

Özellikle meyva ağaçlarının seçiminde önemli ve verimlilik için hayati önem taşıyan soğuklama saatleri ve sıcaklık toplamları ile ilgili bilgilerin incelenmesinde fayda vardır. Yumuşak ve sert çekirdekli, sert kabuklu meyveler ve üzümsü meyveleri kapsamına alan bitkilerin +7°C 'nin altında geçen süre olarak tanımlanan soğuklama ihtiyaçları 100-2700 saat arasında değişmektedir. Bu süre dinlenme süresi olarak ta algılanabilir. Ağaçlar ve çalılar yeteri kadar dinlenemedikleri zaman çiçeklenmede ve devamında meyva oluşumunda verimsiz olurlar. Bununla ilgili detaylı bilgileri herbir meyvanın incelendiği sayfalarda bulabilirsiniz.

Toprak yapısı

Özellikle ağaç meyvaları yetiştirmeyi düşünenler için, ağaçların uzun yıllar boyunca aynı noktada kalacaklarından, toprak yapısı ve derinliği ayrıca önemli bir konudur. Ancak bataklık seviyesinde su tutan, yada çöl kadar kuruyan toprakların dışında hemen hemen her toprak türünde yetiştirilecek bir meyva bitkisi vardır. Çoğu tür için en uygun toprak, derin, hafif killi ve pH değeri olarak hafif asidik seviyedeki 6,5 derecesinde olan topraktır. Armut, erik ve ahududu gibi meyvalar nemli topraklarda verimli olarak yetiştirilirken, elma ve şeftali gibi meyvalar daha kuru toprakları tercih ederler.

Gübreleme

Birçok meyva ağacından ve çalısından verimli olarak meyva elde etmek istiyorsanız gübreleme konusunda biraz cömert olmalısınız. Her sonbaharın sonunda kompost toprağı, iyice yanmış ahır gübresi ve uzun süreli olarak etkili olan kemikunu gübresi gibi gübreler ile toprak zenginleştirilmelidir. Özellikle kiraz, çilek ve frenk üzümü türleri bol miktarda potasyum ağırlıklı gübreye ihtiyaç duyarlar.

Bazı durumlarda ahır gübresi elde etmek zordur, kompost yapmak için de yeriniz yok ise yapılacak gübreleme, suya karıştırılan sıvı yada katı gübreler ile yapılacak gübre sulaması olacaktır. Burada da dikkat edilmesi gereken şişe yada paket üzerindeki talimatlara uymak olacaktır. Suyun içine daha fazla gübre karıştırmak daha fazla gübrelemek anlamına gelmemektedir, aksine bitkinin kökleri için yakıcı olacaktır.

Dikim

İlk başta yapılacak uygun seçim ile yetiştirmeyi düşündüğünüz bitkiye gelişimi için en iyi şartları sunmak için ilk adımı atmış olursunuz. Ancak iş bu kadarla kalmıyor. Dikim yaparken de bazı temel kuralları takip etmek ileride ortaya çıkması olası sorunları en aza indirmek konusunda yardımcı olacaktır.

Açık köklü olarak satılan fidanların dikim zamanı konusunda katı kuralları uygulamak gereklidir. Bu fidanlar sadece bitkinin mutlak dinlenme döneminde olduğu zamanlarda alınmalı ve dikilmelidir. Dikim için en uygun dönem sonbaharın sonu ve erken ilkbahardır. Bulunduğunuz bölgede ağacın gövdesine zarar verecek hayvanlar var ise bunlara karşı korumayı da aynı zamanda almanız ve dikimin hemen ardından uygulamanız faydalı olacaktır.

Günümüzde sertifikalı olarak satılan ağaç fidanlarının iki farklı bireyin birbirine aşılanması ile elde edilmiş fidanlar olduğu bilinmelidir. Bu iki bireyin birleştiği aşı noktası toprağa yakın bir noktada şişkin bir budak gibi görünür. Fidanı alırken bu noktanın zarar görmemiş, temiz ve iyice birbirine kaynaşmış olduğuna emin olmalısınız. Dikim yaparken de bu noktanın mutlaka toprak seviyesinin üzerine denk gelmesine ayrıca dikkat etmelisiniz. Saksıda yada açık köklü olarak aldığınız fideniz yerine dikildiğinde daha önceden bulunmuş olduğu toprak seviyesine dikilmelidir, daha derine dikmekten mutlaka kaçının!

Doğanın kendisi çoğu bitkide yakın akraba evliliğini engellemek için bazı yöntemler geliştirmiştir. Bir çok otsu bitkide dişi organın polen kabul etmesi için açılması aynı çiçeğin erkek organlarının polenleri tamamen dağıttıktan sonra gerçekleşir. Böylece bitki kendi kendini dölleyemez. Bu duruma meyva ağaçlarında da sıklıkla rastlanır. Bir çok meyva ağacı ve bitkisi kendine kısırdır. Bu ağaçların meyva vermesi için çiçekleri dölleyecek eşzamanlı bir başka çeşitten ağaca ihtiyaç duymaktadırlar. Kısacası bahçenize bir ağaç alırken bunun kendine verimli olup olmadığını mutlaka sorun eğer değilse bunu dölleyecek diğer ağacıda beraber alıp dikmeniz gerekecektir. Eğer komşularınızda ağacınızı dölleyecek başka bir ağaç varsa buna gerek kalmayacaktır.

Dikimin ardından yapılacak diğer önemli konuda ağacın desteklenmesidir. Ağaçlar ve çalılar dikimi takibe iki-üç yılboyunca kök yapıları henüz ağacın tacını rüzgara karşı duracak şekilde taşımakta zorlanacaklarından, mutlaka uygun olarak yerleştirilmiş desteklerle sağlamlaştırılmalıdır. Destekler kare, üçgen, ikili yada tekli olabilirler. Bu bulunduğunuz bölgenin rüzgar durumuna bağlıdır. Desteğin sağlam ve etkili olarak işini yapabilmesi için toprağa çakıldıktan sonra, tepe noktasının ağacın ilk dallanmaya başladığı noktaya kadar uzanması gerekmektedir. Ağacın bağlanmasında metal tel kullanımından kaçınılmalıdır. Esneyebilen kumaş, lastik yada kendir şeritler kullanılmalıdır.  Reklam alanı

  İletişim:
 info@bitkilopedi.com